Po to, żeby go nie rozleniwić. Ucząc się, stawiamy przed naszym mózgiem wyzwania, dzięki czemu między komórkami nerwowymi powstają nowe połączenia, nowe sieci neuronów. Chcesz mieć sprawny mózg, musisz go trenować! To niezwykły narząd, który potrafi dostosować się do zmian nawet w starszym wieku. Dawniej uważano, że tylko mózg dziecka jest plastyczny. Dziś wiadomo, że tak nie jest, ten proces trwa całe życie.
Kaja Nordengen, norweska lekarka specjalizująca się w neurologii, w swojej książce „Mózg ćwiczy, czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie”, przekonuje, że to jak używamy mózgu, ma wpływ na naszą odporność na choroby.
W mózgu dziecka dochodzi do tzw. nadprodukcji połączeń nerwowych. Powoduje to, że jego mózg jest ekstremalnie chłonny. Bardziej plastyczny niż dorosłej osoby. Jednak z upływem czasu połączenia komórkowe, które nie są używane, uwsteczniają się.
Im większej ilości wyzwań poddajemy nasz mózg, tym lepiej.
Jak zachować zdrowy mózg?
-
WYSYPIAJ SIĘ. Zbyt mało snu to źle funkcjonujący mózg, problemy
z pamięcią i koncentracją.
- TRENUJ CIAŁO. Zdaniem naukowców regularne ćwiczenia fizyczne, sprzyjają zapamiętywaniu, uczeniu się, ale zapobiegają także chorobom, które z kolei powodują uszkodzenia komórek nerwowych. Podczas ćwiczeń fizycznych wydzielają się substancje, które mają wpływ na wzrost i rozwój komórek mózgowych.
- NAUCZ SIĘ GRAĆ NA INSTRUMENCIE. Wiele badań wykazało zmiany strukturalne w mózgach dzieci po kilku miesiącach ćwiczeń i nauki grania.
- NAUCZ SIĘ NOWEGO JĘZYKA. Ma to zbawienny wpływ, bo powoduje, że gęstość istoty szarej tam, gdzie odbywa się przekazywanie impulsu między komórkami nerwowymi, znacząco wzrasta.
- JEDZ ZDROWO. Mózg zużywa 1/5 naszego pokarmu. Jest narządem bogatym w tłuszcz, zaleca się spożywanie tłustych ryb i pokarmów bogatych w tłuszcz. A także owoców, warzyw i obowiązkowo śniadanie!
- PIJ WODĘ. Mózg jest bardzo wrażliwy na odwodnienie. Składa się aż z 80% z wody. Jeśli pijemy za mało, pojawiają się problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą. Mózg chwilowo się kurczy.
- STRES, zwłaszcza przewlekły. Wpływa negatywnie na pamięć i naukę. Toksycznie rośnie poziom neuroprzekaźników pobudzających i hormonów stresu.
- CZYTAJ, ZAMIAST OGLĄDAĆ. Czytanie sprawia, że mózg jest bardziej odporny na choroby, a jednocześnie zwiększa rezerwy poznawcze. Sprzyja wysypianiu się, obniża poziom stresu.
- UDZIELAJ SIĘ TOWARZYSKO. Nasz mózg jest stworzony do tego, aby rozwiązywać problemy. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie mózgu, dbaj o relacje z innymi ludźmi.
- STAWIAJ SOBIE WYZWANIA. Im więcej wyzwań mniejszych lub większych, tym więcej się uczymy. Stajemy się bardziej samodzielni, a to przynosi same pozytywne korzyści w postaci sprawnego mózgu.
Autorka podaje w książce szereg technik zapamiętywania twarzy, imion i nazwisk, numerów telefonów, tras i wiele innych. Znajdziemy tam również testy na inteligencję, proponuje też 30-dniowy trening robienia codziennych rzeczy odwrotnie.
Zaleca także grę w szachy, która jest doskonałym treningiem dla mózgu, bo łączy ze sobą strategię i taktykę. Stanowi wyzwanie, bo wymaga wyborów.
Co z tego wszystkiego wynika?
To, że samo nic się nie zrobi. Lenistwo i totalny offline jest potrzebny, jednak żeby jak najdłużej sprawnie funkcjonować, umysłowo i fizycznie musimy sami się o to zatroszczyć.
Tak więc zamiast telewizji, sięgnijmy po krzyżówki czy
zagadki logiczne. A podczas spaceru wykorzystajmy słuchawki i uczmy się języków.
Lepszy niewielki trening niż żaden. Zadbaj o siebie już dziś!
Komentarze
Prześlij komentarz